Apple ve Spotify arasındaki ipler geriliyor

Apple‘ın Spotify‘ın Avrupa Birliği için tasarladığı yeni iOS uygulamasını reddettiği belirtildi. İsveç merkezli şirket, Avrupa Komisyonu’nun müzik akışı davasındaki kararına uygun olarak temel fiyatlandırma ve web sitesi bilgileri içeren bir uygulama sürümü sunmuştu. Spotify, Apple’ın bu güncellemeyi doğrudan şirkete ilettiği bir yanıtla reddettiğini açıkladı.

Apple, Spotify’ın Avrupa Ekonomik Alanı’nda Müzik Akışı Hizmetleri Yetkisi’ni kabul edip tekrar gözden geçirmeye sunması halinde yeni uygulama sürümünü onaylayacağını söyledi. Apple’a göre bu yetki, uygulama dışı bir bağlantı içermese bile gereklidir.

Apple ve Spotify arasındaki ipler geriliyor

Spotify, Apple‘ın bu yeni kısıtlamalarını kabul etmeyi reddediyor ve dijital satın almalar için yüzde 27 komisyon içeren bu yeni kuralları anti-yönlendirme kısıtlamaları olarak değerlendiriyor. Ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun kararına tam olarak uyup uymadığını değerlendirme sürecinde olduklarını ve Komisyonun Apple’ın App Store iş şartlarında yaptığı değişiklikleri de değerlendireceğini belirtti.

Mart ayında Brüksel, App Store‘daki kısıtlamalar yoluyla müzik akışı rakiplerine karşı rekabeti engellediği gerekçesiyle Apple’a 1,84 milyar Euro (yaklaşık 1,97 milyar dolar veya 16,418 crore rupi) tutarında bir ceza vermişti.

Bu durum, Spotify ve diğer akış hizmetlerinin kullanıcılarına App Store dışındaki ödeme seçenekleri hakkında bilgi vermek için web sitelerine bağlantılar eklemelerine olanak tanıyan bir öneri getiriyor. Ancak Spotify, Apple’ın önerdiği uygulama içi bağlantıyı güncellemesine dahil etmemiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x